Bitcoin mánie. Jak vydělat na kryptoměnách - a o co vlastně jde?

29. prosince 2017 v 18:06 | bs |  Internet a PC
V článku se dozvíte stručné vysvětlení, co jsou kryptoměny, a hlavně - jak k nim přijít a něco na tom vydělat :-)

Jistě jste si v posledních době všimli, jak přibylo článků o bitcoinech. O zoufalém chlápkovi, který vyhodil hardisk z roku (+/-) 2012, na kterém měl pár bitcoinů. V tehdejším kurzu desítky dolarů (čert to vem), v dnešním kurzu ale již několik miliónů... a to je fakt na mašli :-) Takže hodně lidí teď zbystřilo a má zájem o bitcoiny, ale mají jen mlhavou představu, o co jde. Rozhodně bych se to nepokoušel vysvětlit mé babičce - ta je příliš moudrá na to, aby s něčím takovým ztrácela čas.


Bitcoin (BTC) je systém vyvinutý v roce 2008 někým, kdo si říká Satoshi Nakamoto. Může to být jeden člověk, ale taky skupina. Uvažovalo se dokonce, že to může být Elon Musk (SpaceX), ten to ale popřel. Přitom ale staví rakety, aby mohl strávit důchod na Marsu. Zpět ale k tématu: transakce probíhají přímo systémem peer-to-peer, bez prostředníků, pouze se technickým způsobem ověří a potvrdí. Bitcoin je decentralizovaná měna, která se nedá žádným centrálním způsobem (státy, banky, autor systému, uživatelé) ovlivňovat.

Kromě bitcoinů vznikly na podobném nebo odlišném principu také jiné kryptoměny, např.ethereum, litecoin, zcash a dash. Nejnověji také český eTolar, o tom více na konci článku.

Bitcoiny a další kryptoměny se uchovávají ve speciálních virtuálních peněženkách. Mě se osvědčila virtuální peněženka Electrum, ale je spousta jiných. V praxi je to prográmek, který si stáhnete do PC. A jako s aplikací se s ní také pracuje. Až vyděláte nějaké zlomky BTC, můžete si svůj výdělek do peněženky převést. A potom už můžete nakupovat v eshopech, převést si je na české koruny, eura a nebo... počkat si nějakou dobu. A když budete mít štěstí, několikanásobně svůj vklad zhodnotit.

Bitcoiny vznikají pomocí mining (těžby), ti kteří bitcoiny těží, jsou miners (horníci). Mám pro vás dvě zprávy. Ta dobrá: nemusíte kvůli bitcoinům sfárat do dolů, to fakt ne! Těžba znamená, že Váš počítač řeší nějaký matematický problém (a tím vytvoří nový tzv.blok). Odměnou za vyřešení bloku je vznik nových bitcoinů. Například v prvních 4 letech bylo vytvořeno něco kolem 10 500 000 mincí BTC a každé 4 roky poté se tato částka zmenšuje na polovinu. A ta špatná zpráva: zapomeňte na to, že byste dnes vytěžili něco na svém domácím PC, takové těžení je považováno za mrtvé a nevýdělečné kvůli nízké efektivitě (počet matematických operací za sek. vs. spotřeba elektřiny). Čím víc bitcoinů je vytěženo, tím větší nároky na HW to má. Dnešní těžař má jakousi šanci, když se připojí do skupiny jiných těžařů, tzv. poolu. Musí mít ale ASIC zařízení (něco jako specializovaný silný PC), a jeho odměnou je poměrná část jeho podílu na těžbě, minus nějaký ten poplatek.

Takže co nám zbývá? Jak se dostat k bitcoinům? Další možností je koupit si BTC ve směnárně nebo ve specializovaném bankomatu (ve větších městech). Ale pokud nechcete utrácet Vaši těžce, v potu tváře nabytou skutečnou měnu, je tu ještě další možnost.
Existují systémy, kde si můžete nějaký ten zlomek BTC vydělat. Po řadě pokusů a omylů, podvodných webech apod. se mi osvědčil Moon Bitcoin. O co jde? Jednak je to virtuální on-line peněženka (CoinPot) a současně nástroj na získání BTC. Po jednoduché registraci (stačí jen email, kam Vám přijde potvrzovací link) získáte přístup do jednoduchého, intuitivního rozhraní. A potom stačí jen mít puštěné PC, sledovat jak Vám přibývají tzv. satoshi (malý zlomek BTC) a aspoň jednou denně nazapomenout kliknout (claim now) na vybrání výdělku, který je přesunut do peněženky CoinPot. Klikat můžete každých 5 minut, ale stačí párkrát za den, minimálně aspoň jednou za den (není ale podmínkou), abyste nepřišli o bonus. I kdybyste několik dní nemohli kliknout, o nic nepřijdete, dosavadní výdělek je stále ve vaší peněžence.
Tip: větší příliv satoshi můžete docílit aktivací Run mining bonus (lze kdykoliv vypnout a opět zapnout). Tím dovolíte, aby se Vaše PC podílelo na těžení BTC. A přitom nemusíte kupovat drahé HW a být členem žádného poolu! Já mám nastavení využití CPU na medium a není to při běžné práci vůbec znát.
Z CoinPot můžete později provádět platby, nebo přesunout své BTC do jiné peněženky, např. Electrum, což je bezpečnější. Nezapomínejte, jde o virtuální měnu, a hackeři čas od času vyberou on-line peněženky i na sebelíp zabezpečených webech.

Co se týče výdělku. Boháče to z Vás přes noc neudělá, ale za pár týdnů, měsíců budete majiteli několika zlomků BTC. Na vyzkoušení a seznámení se, jak pracovat, přesouvat a platit virtuální kryptoměnou není Moon Bitcoin tak špatná volba.

Úplnou novinkou je česká kryptoměna eTolar. Pokud čtete tento článek ještě před koncem roku 2017, můžete si 10.000 eTolarů nakoupit za cenu 15 Kč + cena SMS. Pokud se systém ujme, můžou se Vám v dalším období zhodnotit. Vždyť i BTC začínal na zlomcích USD, na začátku roku 2017 pod 1000 USD, a dnes (12/2017) se cena pohybuje okolo 19 000 USD, to je kolem půl miliónu Kč !
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama