A hubení budou studení

22. ledna 2018 v 8:49 | bs |  Společnost
Krátké zavzpomínání na etapu hubnutí.

Mohlo by se zdát, že zhubnout chtějí jen ženy. Ale není tomu tak. Podle odborníků se to týká také kolem 30% mužů. Dlouho jsem netušil, že budu patřit mezi ně. Když ručička váhy ale překročila 110 kg, po nějaké době 115 kg, tušil jsem, že se něco musí stát. A také že ano! Váha poté, co jsem na ni jednoho dne vstoupil, hekla něco zlozvěstně v čínštině a bylo po ní. Pošla, potvora. To není dobrý, pomyslel jsem si. V té chvíli jsem začal uvažovat, co s tím. Jednak sehnat novou váhu, nějakou pro XXXL figurky, jednak se zamyslet, jak nějaké to kilo shodit. To první, jak se ukázalo, byl menší problém, než to druhé. Na nějakou dobu jsem to pustil z hlavy. A pokračoval v kolotoči práce, stresu, nepravidelných jídel, svačin a odbytých obědů. A večerního přejídání. A k tomu pivíčko, aspoň pět, aby jim nebylo smutno. A pak to přišlo. Dostal jsem impuls. Impuls od couvajícího auta na parkovišti, které mi poranilo nohu. Naštěstí ne trvale, ale musel jsem na pár týdnů vypadnout z Hikari expresu každodenních povinností. Na chvíli jsem chyběl při budování civilizace. A jak potvrdil Dr.Grygar, dokonce to nemělo vůbec žádný vliv ani na rotaci ramen Galaxie. To by mě předtím nenapadlo.

Během těch dní jsem se zklidnil. Měl čas se zamyslet. A určit si priority. A vzpomněl jsem si na nebožku váhu a příčinu jejího tragického skonu. Já to dokážu! Nadchnul jsem se pro tu myšlenku, že shodím nějaké to kilo. A nebylo to žádné Novoroční rozhodnutí. Tuším, že to bylo někdy v červnu. Neměl jsem žádný konkrétní cíl, kam se s hmotností dostat. Jen to zkusit, a potom se uvidí. A už vůbec žádnou představu, jak toho docílit. Nejdříve jsem si prošel různé návody. Nabídky tipu: Marcela z Ostravy díky této zázračné metodě zhubla 15 kg za 10 dní - jsem zavrhnul. Bylo to čistě racionální rozhodnutí: nic proti Ostravě. Ale Marcelu nemusím. Na základce mi vylila sodovku do aktovky se sešity. A já je musel přepisovat. I jiné nabídky, jak zhubnout během několika dní, s výsledky patrné už po pár hodinách, se mi nezdály. Připadalo mi to, že bych mohl zhubnout příliš snadno. Takříkajíc bez zásluh. Navíc tu bylo i bezpečnostní riziko. Šušká se po internetu, že jeden tlouštík nedbal návodu, a vypařil se během 24 hodin! Jediné co z něj zbylo, byla plachta z jachty a Sovětská vlajka, které se obě našly v jeho pokoji. Vypadalo to na velkou záhadu. Ale pozůstalí později potvrdili, že to bylo jeho vasilo a trenky. Brrr, to bych fakt nechtěl, takhle dopadnout. Nakonec jsem si udělal svůj plán, jak změnit jídelníček. A životní styl. Ten hlavně.

Že se něco děje, zjistila manželka ve chvíli, kdy z komory zmizel kastl s pivama. Už nebudu pít pivo, prohlásil jsem.
- Uvidíme, srabe, smála se žena.
A řízky už taky nedělej. Maso jen ve šťávě. A rýžu místo hranolek. Nejlépe ten kuskus. Pečivo jen takové, které má víc jak 6% vlákniny, říkala to ta doktorka Camprlíková. A cukr mi už taky nedávej do kafe ani čaje. O soli ani nemluvím! A ty zákusky dej mamince, té své, prosím. Na pití už žádné slazené vody. Pít jsem začal jen vodu s citrónem či mátou, čaje dle libosti. Bylo toho fakt hodně, co bylo potřeba změnit. Nakonec jsme se museli se ženou domluvit na mnoha kompromisech, jak vařit pro mě a zbytek rodiny. Moc jí za to děkuji, bez její podpory by to nešlo. A začít pravidelně snídat, svačit, obědvat, svačit, večeřet, a druhou večeři před spaním (abyste si nemysleli: druhá večeře před spaním znamená, že schroupáte např. jednu papriku). A hlavně po nástupu do práce se nevrátit k původnímu chaosu, a dát si pravidelně něco aspoň zdánlivě zdravého. Jak vlastně poznat, co je zdravé? No, to je fakt celá věda. Stávalo se mi, že jsem v obchodech dlouze studoval složení potravin, cukry, tuky, z toho mastné kyseliny, vlákniny a já nevím co ještě. Manželka byla při nákupech ze mě zoufalá. Ale časem jsem přišel na jednoduchý trik. Když jsem v obchodě měl rozhodnout, která ze dvou zdánlivě stejných potravin je ta zdravější, takřka 100% platilo: představ si, co bude chutnat hnusněji, to bude jistě i zdravější. A pokud je to navíc i dražší, je to na tutáč!

Začal jsem se vážit pravidelně 1x týdně, vždy ve stejný den. Hodnotu jsem vždy zapsal do aplikace v mobilu, která mi zobrazovala graf hmotnosti v závislosti na čase. Zpočátku to bylo divné. Chvílu šla váha dolů, potom nahoru. Ale za pár týdnů to přišlo! Najednou se křivka grafu začala stáčet směrem dolů. Asi půl kilo každý týden. Takový pravidelně sestupující graf je ta nejlepší motivace, kterou můžete dostat. A tak to šlo několik měsíců. Přibližně po roce jsem měl dole 25 kg. Bylo to, jako když dostanete nové tělo. Oblíbené košile, které jsem z jakési piety schovával ve skříni, najednou byly opět použitelné. Já a moje několik let nenošené kalhoty jsme se opět našli po letech jako staří přátelé. Jako bonus, který jsem ani nečekal, byl znovu kvalitní spánek - bez probouzení kvůli chrápání a dušení.

Ale přineslo to i negativa. Když jsem se po delší odmlce objevil mezi přáteli v hospůdce, přivítali mne s křečovitým úsměvem:
- Ty vole, ty jsi nemocnej!
- Ale kdepak, dlouho jsem se necítil tak dobře!
- Nekecej, vždyť ty jsi úplně jinej a smrt ti kouká z očí.
Nebo tchýně varovala manželku:
- Ten ti uteče z jinou. To není jinak možný.
- Neuteču! Naopak nás to zase začalo bavit, jako za mlada.

Vzpomněl jsem si na slova babičky: tlustí budou hubení, a hubení budou studení. Takže bylo potřeba v určité fázi s hubnutím přestat, a zaměřit se na udržení rozumné hmotnosti. To je stejně veselá etapa, jako předchozí hubnutí. Skoro bych to přirovnal k abstinenci. Můžete abstinovat několik let, ale pořád zůstáváte alkoholikem. Stejně tak bývalý tlouštík. Stále bude kolem Vás plno gastronomických nástrah. I když jsem opět trochu přibral, přesto už dodržuji některé zvyky, jako nepřisolovat, nepřislaďovat. Kávu bez cukru si opravdu vychutnávám. Pivo si dám vyjímečně, o to víc si ho užiju. A když alkohol, tak bílé víno. Naučil jsem se díky tomu i něco málo o vínu, takže v mém případě vítězí suchá vína. Všem, kteří uvažujete o radikální změně váhy a životního stylu, to vřele doporučuji. Něco ztratíte (hlavně ta kila) a hodně získáte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Už jste se také pokoušeli radikálně zhubnout?

ano
ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama