Prezidentský duel Drahoš vs Zeman

23. ledna 2018 v 23:52 | bs |  Společnost
Duel se uskutečnil 23.1.2018, na TV Prima, začátek 20:15, konec cca 21:25. Moderoval Karel Voříšek, na obrazovce sekundovala Klára v červených šatech. Tyto poznámky píši hned po skončení duelu, takže pocity jsou bezprostřední. Pokusím se ohodnotit pocit z obou diskutujících, bez ohledu na to, koho mám v plánu volit.


Hned na začátku mě překvapilo, jak režie vyřešila nástup obou aktérů. Očekával jsem příchod a podání rukou. Místo toho se konala jakási laterna magika, oba aktéři se vynořili ze tmy, rovnou sedící v křeslech. Chtěla tím TV Prima vyjít vstříc hůře chodícímu Zemanovi a zvolila takovýto začátek ála David Copperfield?

Během prvních zhruba 15 minut bylo více slyšet hlučící, pískající a vykřikující publikum, než samotnou diskutující dvojici. A reagovali tak hlavně příznivci Zemana na Drahošovy repliky. Voříšek se publikum snažil průběžně pacifikovat. Jako argument k větší civilizovanosti chování uváděl průběžně zvyšující se sledovanost, dosahující nakonec až přes 2 milióny diváků. Trošku to fungovalo.

K diskuzi byla vybrána tato témata: Babiš premiérem, Zmírnění protikuřáckého zákona, Držení zbraní, Svoboda slova (nenávistné projevy na soc.médiích v Německu hrozící pokutami), Vyrovnání s minulostí (církevní restituce), Nelegální migrace (Dublin IV). Témat na necelou 1,5 hodinu až moc. Podle toho také diskuze vypadala.

Zeman, plusy a mínusy:
(+) I přes svůj nezdravý vzhled, své příznivce jistě nezklamal. Mluvil jasně, neměl výpadky v myšlenkách, citoval z paměti, uměl zaimprovizovat. Hned v úvodu se projevil jako o něco vtipnější a jistější, diskutování ho stále baví.

(-) Přece jen už to nebyl ten bonmoty sršící a oponenty deklasující řečník, jak ho známe před lety. Občas skákal protivníkovi do řeči a nenechal ho domluvit, což nemuselo působit dobře. Některé jeho slovní obraty zní hodně recyklovaně.

Drahoš, plusy a mínusy:
(+) Nenechal se vytočit, ani publikem, ani protivníkem. Pokusil se také o drobné výpady. Argumentoval věcně. Působil připraveně a uměl informace použít. Nevynucoval si v debatě o tématu vždy poslední slovo.

(-) Jeho repliky nebyly vždy tak vtipné. Nechal se občas umlčet protivníkem či publikem. Měl na klíně cosi jako poznámky.

Pro dokreslení atmosféry diskuze několik citátů. Po poněkud beztvaré, byť věcné odpovědi Drahoše, Zeman dodal:
"Jinými slovy na to nemáte svůj názor."
Nebo jinde Drahoš kontroval na poznámku, že jakýsi výrok o imigrantech pronesl v Karolinu:
"Nebyl to výrok z Karolina, máte špatnou paměť."
Zeman posléze odvětil zemanovsky, a tím vykradl sám sebe:
"Máte pravdu, nebylo to v Karolinu, ale v Lucerně, tím hůř pro Vás."

Došlo i na psychiatra Cyrila Höschla. Jestli jsme národ debilů či ne, svéprávní rozhodovat se v referendu, se nakonec nerozhodlo, ale jedno je jisté. Pan doktor má teď takové P.R., že by mohl uvažovat o kandidatuře na prezidenta v dalším období. Ale takový blázen jistě není.

Závěr pořadu. Zemanovi konec nevyšel. Snažil se mít poslední slovo, to ale zaniklo v hluku publika. Zatímco Drahoš již vstal z křesla a šel ke středu pódia (možná čekal, že mu Zeman půjde naproti a podají si ruce), Zeman zůstal stále sedět v křesle. Až nakonec mu pomocníci přinesli hůl a zlehka mu pomohli se zvednout. Zeman se po celou dobu od křesla nevzdálil. Zatímco Drahoš se odvážil udělat i více kroků po pódiu a mávat svým příznivcům, Zeman strnule stál opřený o hůlku poblíž svého křesla, jako kdyby měl v žíle kapačky a nesměl udělat ani krok, dokud nedojde sestřička.

Celkový dojem. Víc než na Zemana, se určitě čekalo na výkon Drahoše, nováčka ve vysoké politice. Zatímco Zeman předvedl celkem očekávaný, ale vzhledem k jeho předchozím rétorickým výkonům, podprůměrný výkon, a jako bonus během debaty neumřel. Drahoš oproti tomu určitě nezklamal a dnešní debatou si neublížil. Oba soupeři se dnes navzájem oťukali, a jistě podle toho upraví svou další strategii. Myslím, že na druhé prezidentské debatě by mohlo jít o méně hlučnou show, ale o to zajímavější debatu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 vex 3 vex 3 | E-mail | Web | 12. září 2018 v 11:03 | Reagovat

nice post mini militia unlimited health

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama