Smutný pán ze slepé uličky

14. ledna 2018 v 14:32 | bs |  Společnost
Mám známého, souseda, bydlícího o pár ulic vedle. Vzhledem k jeho problému, který vysvětlím v dalším textu, mu budu říkat pan Smutný. Jeho domek se nachází v rezidenční čtvrti mimo centrum města, na konci slepé uličky. V uličce je ještě několik jiných domků. S velkou opatrností se tam můžete vyhnout protijedoucímu vozidlu. Pro neřidiče dodávám, že zastavit můžete i v takovéto uličce, když potřebujete někoho vysadit či něco naložit, ale vzápětí odjedete. Nesmíte ale provádět stání, jakože byste prováděli něco nad dobu dovolenou pro zastavení. Například tam nechali auto parkovat po celý den či noc. A to proto, že vedle vašeho vozidla by nebylo místo pro dva jízdní pruhy.
Ulička je navíc v obytné zóně. A to samo o sobě znamená, že můžete provádět stání jen na místech určené pro parkování. Omlouvám se za předchozí nudný výklad a zjednodušení. Pro putinkáře: přesné výrazy najdete v zákoně O provozu na pozemních komunikacích. K našemu dalšímu pokračování to ale snad postačí.


Ilustrační foto.

Často jezdím autem za panem Smutným. Skoro vždy, hned na začátku uličky, kde můj známý bydlí, stojí auto. Nikdo do něj nenastupuje ani nevystupuje. Jen tam stojí, nebo-li provádí stání, slovy zákona. Často tam jsou i dvě auta za sebou. Obě auta patří pánovi, který bydlí hned na začátku uličky. Protože svými auty ucpává vjezd do uličky, budu mu říkat pan Špunt. Po nějaké době jsem se zeptal svého známého, jestli mu to nevadí: "A co když nakonci uličky, kde bydlíš, bude hořet, hasiči ti budou moci akorát tak zamávat."

"Už jsme všechno zkoušeli," můj známý si jen povzdechl, "domlouvali a přemlouvali, ale jen nad tím mávnul rukou. Auta přeparkuje, jen když mají přijet popeláři. Potom je tam zase zaparkuje."

Hned za rohem, asi tak 30 metrů od vjezdu do uličky, je parkoviště. Vždy je tam několik volných míst. Jde asi jen o pohodlnost ujít pár metrů. Nebo pan Špunt neumí do garáže najet a opět z ní vyjet. A proto několik ostatních rodin, žijící v uličce, musí trpět pohodlností a neschopností pana Špunta - ujít pár metrů navíc, či jeho neumětelstvím zaparkovat do vlastní garáže.

Nedávno jsem pana Smutného vezl domů. A opět na začátku uličky byla zaparkovaná dvě auta, patřící panu Špuntovi. Zeptal jsem se: "Tak pořád jste s tím nic neudělali?"

"A co bychom mohli? S tím nic neuděláš, on je prostě takovej..." vzdychnul si pan Smutný.

Nedal jsem se: "Tak to nahlaste třeba měšťákům, dostane pokutu, podruhé botičku, já nevím, třeba mu to dojde, jakej je pabl."

Pan Smutný se zamyslel: "No jo, to bych ale byl udavač, to bych se musel jít z toho vyzpovídat."

Udavač - slovo temné jako mrak, které překryje Slunce. Slovo, při kterém se nám zobrazí scény z klasických filmů jako Atentát, Vyšší princip. Nikdo nemá rád práskače, bonzáky. Slova vzbuzující veskrze negativní pocity.

Protože znám pan Smutného, vím, že to myslel vážně. Je to věřící člověk. Chodí také pravidelně do kostela. Já takový nejsem. Možná mu i trochu závidím, ale vychován jsem byl jinak. To už nezměním. A teď bych si připadal jako pokrytec, kdybych měl začít chodit na mši. Jednou jsem se panu Smutnému svěřil s čímsi, co mě velmi, opravdu velmi trápilo. A on mi na to odpověděl: "Budu se za tebe modlit."

Kdyby to řekl kdokoliv jiný, bral bych to jako vtip. Ale v té chvíli, a vlastně pořád, cítím sílu těch slov.

Přemýšlím o jeho výroku, že nechce být udavač. I na to, že už ve školce nám říkali, že žalovat se nemá. A že nikdo nejsme dokonalí. Ale také na to, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Když někdo udá někoho jen proto, že mu cosi závidí, nebo aby získal nějaký prospěch, či jen pocit, že to někomu pěkně zavařil, tak to asi není dobré. Když udáte někoho, kdo se chystá zjevně udělat něco špatného, zapálit dům, dát bombu někam, měli byste také mít špatné svědomí? Je udání jako udání? Když pan Špunt blokuje polovinu už tak úzké uličky, a byl na to už několikrát sousedy upozorněn, je špatné to udat policii? A změní se něco, když místo udání, použijeme neutrálněji znějící oznámení, informování? Fakticky je to, myslím, stále totéž. Nebo se to bude řešit až poté, co hasiči neprojedou k požáru...?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Měl by pan Smutný udat pana Špunta?

ano
ne
nevím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama