Únor 2018

Autonomní vozidla, už brzy?

4. února 2018 v 18:07 | bc |  Společnost
Dvě zprávy mě zaujaly v posledních dnech trochu víc, než ostatní. Automobilový odborník se v rozhovoru na otázku, kdy se u nás, na českých, moravských a slezských silnicích (abych někoho neurazil) objeví plně autonomní vozidla, dopustil odhadu, že on to vidí tak za 10, nejpozději 15 let. A druhá zpráva, snad hned další den nato byla, že vláda připravuje nějaké usnesení o tom, jak se mají naše silnice připravit na provoz autonomních vozidel. Tak, a je to tady, pomyslel jsem si. A autoškoláci nebudou mít co žrát.

Vlevo taxík bez řidiče ve filmu Total recall z r.1990.
Vpravo samořídící vozidlo firmy Google.

Co je vlastně autonomní vozidlo? Auto, které vás odveze z bodu A do bodu B, aniž by potřebovalo lidského řidiče. Člověk bude tvořit náklad. Různých automatů máme kolem sebe spoustu, ani nám to nepřijde. Jeden příklad za všechny, taková pračka. Nikomu asi nevadí, že za vás vypere. Možná byla doba, kdy se pradláci bouřili: neberte nám naši práci! Praní - naše potěšení! Nikdo nevypere líp jako my! Když si přestanete sami a ručně prát, určitě zblbnete! Řízení vozidla je činnost srovnatelná s řemeslem. A spoustu činností už dělají stroje řízené počítači. Je asi jen otázkou času, kdy se to začne týkat i řízení automobilu. Proč by nám to mělo vadit? U spousty jiných činností jsme si toho ani nevšimli. Trend bude asi takový, že odpadne i potřeba vlastnit auto. Jen si auto zavoláte nějakou aplikací, auto přijede, naložíte se, a ono vás to odveze, kam je třeba. Trasu si to zvolí tu nejoptimálnější, s ohledem na dopravní situaci. To vše založené na technologii neuvěřitelně sofistikované, zahrnující mnoho oborů, od strojařiny, elektroniky, informatiky až po družice. Něco na úrovni zázraku.

Kosmonauti létající v již dosloužilých raketoplánech, byli v podstatě také jen pasažéři. Od startu až po přistání vše řídily a jistily počítače. Došlo to až tak daleko, že si kosmonauti (či vlastně astronauti) začali připadat trochu méněceně, tak si vydupali na vedení NASA, aby kapitán mohl při přistání zmáčknout aspoň jedno tlačítko, které vysune podvozek. Bylo dost důležité, aby to bylo v ten správný čas. Pokud by to udělal moc brzo či pozdě, byl by problém. Raketoplán měl na přistání jen jeden pokus, byla to vlastně taková létající cihla. Tlačítko dostali. Pokyn ke zmáčknutí vydal v ten správný okamžik - počítač. Kdyby astronaut zapomněl, tak by to udělal za něj.

Otázek kolem provozu autonomních vozidel je spousta. Technických, právních i etických. Co s těmi, co považují řízení auta za potěšení, zábavu, relax, a chtějí vlastnit svoje auto, nedělit se o něj s nikým? A budou také autonomní motocykly nebo se radši zakáží, aby nevnášely do dopravy zmatek? Kdo zodpovídá za nehodu? Jak bude software auta řešit nehodové situace, když se bude muset rozhodnout mezi záchranou posádky auta a zraněním či zabitím osob na chodníku? Obětuje svůj náklad aby zachránilo víc lidí na chodníku? Bude rozhodovací algoritmus pro tyto případy obsahovat generátor náhody? Do jaké míry bude mít posádka možnost převzít řízení? V dnešních prototypech od Googlu není žádný ovládací prvek, jen pouze jedno tlačítko, které přeruší jízdu, a to možná jen tehdy, když to počítač schválí.

Nejkritičtější období asi bude, když se na silnicích budou potkávat lidští řidiči s automaty. Lidský prvek přináší nepředvídatelnost, takže nehod asi moc neubude. Druhý extrém nastane, až možná budou jezdit jen automaty, ty se mezi sebou domluví. Nebudou potřebovat značky a semafory. Nehod bude minimálně. Ale stávat se budou také. Občas asi dost strašlivé, to jsou ale nehody i dnes. Například při takové sluneční erupci, která by zasáhla Zemi, může nastat v elektronických systémech výpadek a následný dopravní chaos. Problémy by byly obrovské a počet obětí asi také. Civilizace by se stala zase o něco zranitelnější.

Je jasné, že pro ty, kteří jsou rození chodci a spolujezdci, a řízení vozidla jim žádné potěšení nepřináší, budou autonomní vozidla prostředkem, jak si ulehčit život. Na druhou stranu, spousta jiných lidí z toho bude smutná. Ale takový je trend a možná budeme překvapeni, jakou podobu to nakonec nabere. Budeme se potkávat za skly samořídících aut, s unuděným výrazem usrkávat polévku či jen tak civět do ještě chytřejších mobilů? Nebudeme si připadat důležití jako pes, kterého vezou v zavazadlovém prostoru na veterinu? Nebo to bude všechno jinak? Tak nashle za 10 až 15 let!